.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Ayşe Egesoy » Biyografi
Emekli Albay - Şair Salih Kıvanç ve Şeyda Kıvanç'ın iki kızından biri. 7 Şubat'ta Merzifon'da doğdu.
Babası Harp okulunu bitirerek Topçu Subayı olarak orduya katıldı ve ordunun çeşitli kademelerinde komu-tanlık yaparak emekli oldu. Annesi ev hanımı. Ressam olan bir kız kardeşi var. Babasının işi nedeniyle İlk ve Ortaokulu Anadolu'nun çeşitli İllerinde okudu. Daha sonra Çamlıca Kız Lisesini ve Yükseliş Kolejini bitirdi.
1976 yılında Ali Kemal Egesoy ile evlenen Ayşe Egesoy'un Kemal adında bir oğlu bulunmaktadır.
1975 yılında TRT Kurumunda çalışmaya başlayan Egesoy, Televizyon'da uzun yıllar yayın spikerliği yaptıktan sonra ''Gecemiz, Bir Cumartesi, Daldan Da-la,Vizyon, 5. Mevsim ile çeşitli özel eğlence programları ve yarışma programlarını sundu. 1991 Yılında TRT'den ayrılıp Star1 TV'ye geçen Egesoy , ''Bir Cumartesi Eğlencesi'', ''Sekizinci Renk'' adlı programların hem sunuculuğunu hem yapımcılığını yaptı.
Ayşe Egesoy'un ''Benim adım Şiir'', ''Hoş geldin'', ''Gül Şehri'' adlı üç albüm çalışması ve ''Sevgi Ustaları'' adlı bir şiir antolojisi bulunmaktadır.
Ayrıca yaklaşık 25 yıldır Üniversiteler ve özel dil okullarında diksiyon, fonetik, ses ve nefes hareketleri konularında eğitmenlik yapıyor. Devlet ve Protokol sunuculuğu unvanına sahiptir.
 
yukari