.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Acaba Kimsiniz ?
Kalemi her elime alışımda aklımda hep aynı soru dolaşıyor. Acaba bu satırları kimler okuyacak?
Başkent' in kalabalık semtlerinden birindeyim. Penceresinden yaşama tanıklık ettiğim salonun girişine yerleştirdiğim eski bir masanın çevresinde dönüp duruyor, yüreğimi kâğıtlara dökmeye hazırlanıyorum. Ve en fazla bir gün sonra bu satırlara değecek gözleri hayal ediyorum.
Belki patronsunuz, ofisinizdeki masaya konulmuş gazeteleri karıştırırken karşılaşacaksınız benimle. Belki karşıdaki köftecinin sahibi, hesap aralarında bakıvereceksiniz yazdıklarıma. Öğrencisiniz belki, bahara az kalmış, ılık bir İstanbul öğle sonrasında Ortaköy'de bir bankta okuyorsunuz bunları iki ders arası. Şiire meraklı bir genç kız yahut haftanın şiirini geçiriyorsunuz defterinize, yanaklarınız al al, sevdalıya vermek için.
Yoldan geçen biri de olabilirsiniz. Kaldırıma gelişi güzel bırakılmış, gazetenin açık kalan sayfasında tesadüfen karşılaşıyoruz.
Beni yakından tanıyanlardan biri de. Öğretmensiniz. Edebiyat Öğretmeni… Uzakta…
Telaşla koşup Şevki Albayıma gösteriyorsunuz yazdıklarımı.
Bürokratsınız, sanatçısınız, ev hanımı, esnaf, terzi, berbersiniz, taksi şoförüsünüz, belki gazeteci, yazar, modacısınız. Bu satırları okurken belki canınız sıkkın, kavgalı, kederlisiniz. Dilerim mutlu, umutlu ve neşelisiniz. Bulunduğunuz coğrafyada yağmur yağıyor usuldan belki yahut taze filizlerden ilkyazın nefesi yükseliyor perde perde. Kulaklarınıza uzaklardan bildik bir şarkı dokunuyor belli belirsiz. Arka odada bir çocuk ağlıyor, ocakta yeni pişen çorbanın keskin dumanı…
Belki kiminiz kimseniz yok. Issızsınız. Dört tarafınız demir parmaklıklarla çevrili, gurbeti vuslat sanıp tesellilerdesiniz satırlarımda. Kim bilir belki askersiniz. Denizci… Şairin söylediği gibi;

Bu hasret bitecek bir gün
Çaldığım kapıyı sen açacaksın
Ansızın karşında görünce beni
Kim bilir ne kadar şaşıracaksın.

Kim bilir, kimlersiniz, neredesiniz? Ama bir bakış kadar yakında, her dokunuşumda yanımdasınız.
Dilerim, umutlu, neşeli ve mutlusunuz…
resim382414
 
yukari