.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Kara Kan Düştü

Üzerindeki beyaz işlemeli örtüyü parmağının ucuyla usulca itti. Önce havayı kokladı. Sonra uçuk sarı yapraklarından birini belli belirsiz bir hareket ile yukarıya kaldırdı.
Soğuk bir tokat gibi indi yüzüne. İlk kez ürperdi. Ama hiç aldırmadı. Soğuğa alışıktı. Çünkü o hep bu mevsimde gelirdi… Küçücük bedeninde, kocaman mutluluklar taşır, sert kışların tesellisi, yaralı gönüllerin merhemi olurdu.
Ne zaman görsem yol kenarına dizilmiş teneke vazoların içinde onu, çevreme bir sıcaklık yayılır, taze çekilmiş kahve kokusu duymuş gibi sakinleşirdim.
Doğduğum güne yakın geldiğinden midir nedir bu aralar, yumuşak yapraklarına dokunduğum an tüm yaşamım hızlı sarılmış bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçer, geçerken de hep güzel olan anıları serpiştirirdi çevreme…
Mevsimlerden bana en uzak olanını onunla mı sevmiştim acaba?
Belki de azları çok bellemeyi, küçük tesellilerden büyük düşler kurmayı ondan öğrenmiştim. Birkaç nazlı sapını, kocaman hoyrat yeşilliklere sarıp, nasıl da bir kucak dolusu görünmeyi biliyordu. Oysa çevremde nice çoklar bilirdim, hiç yokmuş gibi görünürlerdi.
En güzel doğum günü hediyemi hep ondan alırdım.
Her gelişinde koltuğunun altına sıkıştırdığı pembe kurdeleli küçük paketten, hiçbir yerde üretilmeyen nadide bir parfüm çıkarır, mahcup ve suskun sunardı.
Onu ve getirdiği parfümü gecelerce başucumda tutar karanlığı ve hayalleri paylaşırdık.
İşte yine gelmişti. Ama bu kez biraz tedirgindi. Başkent' in puslu havasında her zaman görünmeyen gizli bir kara leke vardı. Gökyüzündeki bulut kümelerinin arasından sızmaya çalışan güneş ışınları ürkekti. Aydınlık kaçar gibiydi.
Üzerindeki beyaz işlemeli örtüyü parmağının ucuyla usulca itti.''nergis'' çiçekten çok insana benziyordu sanki…
Ankara'nın ıssız sokaklarında gezdirdi gözlerini önce… Sonra da ara yokuşlara tırmandı…
İçinde tuhaf bir sıkıntı vardı. Birden durdu. Sarsıldı. Birbirine sıkı sıkı sarılmış sarı - beyaz yaprakları gevşedi. Üzerine sardığı yeşil yapraklı manto yere düştü. Gördüklerine inanamıyordu…
''Kara kan düşmüştü''

resim210697

Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.Kaynak gösterilmeden  tamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.
 
yukari