.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Bir Yarısı Orada
Hani planlasam böyle denk getiremezdim. Aynı tarihler arasında İstanbul'da olmak. Papa ve ben… Aynı yollardan geçip, aynı mekânlara gitmek. Sonunda ikimiz de kalbimizin yarısını İstanbul'da bırakarak ayrılıyoruz işte. Kim bilir bu büyük kentte daha kimlerin yüreklerinin yarısı kalmıştır. 
Yüksek kaldırıma tırmanan yorgun bedenleri, mavi Marmara'ya demirlemiş kotraları, köşe başlarındaki bıçkınları, Beyoğlu sinemalarını dolduran Anadolu gençlerini, Tophane rıhtımını parsellemiş gurbetçileri, köprü altında olta sallayan balıkçıları, Yeni Camii önündeki güvercinleri de görmüş müdür Papa? 
Semt pazarlarına rastlamış mıdır, çok az da olsa hoparlörsüz okunan, sabah ezanlarını dinlemiş midir? Kız Kulesi'ne dokunmuş, susamı bol simitlerden yemiş midir?
Peki, Beyoğlu'ndan, Galata'ya kadar yürümüş, yürürken ara sokaklardaki çaycıların alçak sandalyelerine oturup bol köpüklü bir kahve içmiş midir? 
Akşam alacalarında, denize yakın bankların birinde oturup, yaşamını defalarca temize çekmiş, sonra da yanı başında duran martının kanadına tutunup Boğaz'ın karşı yakasına geçmiş midir?
Papa, İstanbul'dayken hiç yağmura yakalanmış mıdır acaba? ... Hiç denize yağmurun nasıl değdiğine tanıklık etmiş midir? Arka sokaklarda sarı ışıklı dar odalardaki büyük düşleri bilir mi dersiniz? Ya da yollara dökülen parçalanmış umutları…
Ben O'nunla aynı tarihlerde İstanbul'daydım. Aynı yollardan geçip, yakın mekânlara gittim. Papa , ''Kalbimin yarısı İstanbul'da kaldı'' demiş giderken… İstanbul'un her yerine dokunabilseydi belki de kalbinin daha büyük bir parçasını bırakıp giderdi… Kim bilir! 
resim582598

Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.Kaynak gösterilmeden  tamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.
 
yukari