.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Çingeneler Zamanı
Kasım sonlarının ikiyüzlü akşamüstlerinden birinde biri Pera'nın ışıltılı kaldırımlarından süzülüp ahşap evlerin kırık cumbalarından birinin kenarına iliştiğinde, yarım kalmış düşleriyle gün, çoktan büyük binaların arkalarına çekilmişti bile… Rüzgâr, denizin tüm sınırlarını toplayıp Beyoğlu'nun ucunda göründüğünde ise renkli vitrin camlarının arkasından yükselen Fransız şansonları, ara sokaklardan gelen acılı türkülerle buluştu.
Tarihin ağır yükünü taşıyan kambur eski yapının kapılarından birinin altına iliştim. Önümden hızla akan kalabalığın içinde kayboldu gözlerim. Yıllar sonra ilk kez zamanın avuçlarımdan nasıl kayıp gittiğine tanık oldum. Bu sokak, aceleci koşturmalarla saatleri önüne katmış, ardına bakmadan giden insanlarla doluydu. Altında durduğum binanın bütün yaşamlarını da yanıma alarak koşmaya başladım. Yüküm ağırdı. Zamansız bastıran akşam, kirli ışıklarıyla yoluma çıkıyor, yansımalarla hedef şaşırtıyordu.Yolda birkaç yaşam daha eklendi diğerlerine.
Yıllanmış sevdalar, ihanetler, kavuşmalar, umutlar, düşler, acılar, entrikalar, gözyaşları ve gülümsemeler eşliğinde Tünel'e ulaştığımda uzak kilise çanlarından yayılan hüzünlü bir anı değdi kulaklarıma. Başka dünyanın karışık ilişkilerinde kaybolmuş gibiydim.
Pera acımasızdı. Karanlık gölgeler yolumu kesiyor, biraz ileride parlayan usturanın gürültülü savrulması saçlarımın uçlarından damlıyordu.
Işıltılı renkler yerini yavaş yavaş ince bir hüzne bıraktığında dipsiz sessizliği, tek vuran bir darbukanın acıklı ritmi bozdu.
Gece, ağır bir roman gibi ikiye bölündü. Bir yarısında yitirilmiş düşler, öbür yanında taze umutlarla yeni bir yaşam başladı karanlığa inat. Kasım sonlarının ikiyüzlü akşamüstlerinden birinde biri Pera'nın ışıltılı kaldırımlarından süzülüp eski pasajlardan birine girdiğinde hayal perdesi çoktan açılmıştı.
resim238259


Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.Kaynak gösterilmeden  tamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.
 
yukari