.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Renk Renk Sinema
Adına ''Yedinci Sanat'' dediğimiz sinema…
Kendi hayatımız içinde ilişkilerimiz sınırlı olacağından, başka hayatları; var olan, yaşayan, yaşanılması olası başka hayatlara tanık olmak…
İşte sinemanın sihri… Kendimizi, resimleri ve takma adları ile özdeşleştirdiğimiz film kahramanları ile mukayese etmedik mi?
''Ben olsaydım şöyle yapardım'' demedik mi ?''
''Vay anasını!'' dediğimiz ''Bu kadar da olmaz ki…'' diye isyan ettiğimiz, başka hayatlar için gözyaşı döktüğümüz olmadı mı?
Onlarla sevinip, muzipliklerine güldük hep…
Onlarda kendimizi bulduğumuz ama gerçekte hiçbir zaman olamayacağımız başkalarının hayatlarını evlerimize taşıyan, rüyalarımızı süsleyen, farklı yaşam biçimlerini tanımamızı sağlayan, dünyayı küçültüp avucumuzun içine oyuncak bir top gibi koyan sinema… Bazen soluk bazen renkli resimlerle bezeli o sihirli pelikülün beyaz perdedeki yansımalarına bakarken, kimilerimize hüzünlü sonbaharları, kimilerimize umutlu ilkbaharları yaşatan sinema…
Etrafını erguvan ağaçlarının süslediği, tahta sandalyelerde otururken birbirine çekirdek ikramı yarışına giren o güzel insanların doldurduğu o güzelim yazlık sinemalar veya genellikle loş bir aydınlatmanın, mistik havasını soluyan birbirine yabancı yüzlerce insanın aynı süre içinde, aynı dünyada ama ayrı karakterlerle özdeşleşerek, birlikte yaşanılan film süresindeki yakınlaşmalarının sokağa, evlere taşan ve bazen tüm yaşamı etkileyecek ilişkiler yumağı… Sinema.
Şu anda elimde Abdurrahman Şen'in ''Renk Renk Sinema'' isimli kitabı var. Gazetecilik yaptığı yıllarda hazırladığı ve Türk Sinemasına emeği geçen ustalara sevgi ve saygıyla sunduğu bu kitapta yaptığı röportajları, akıcı bir dille birleştirmiş.
''Renk Renk Sinema''nın içinde yer alanlar; öz geçmişleriyle birlikte sinema ile ilgili anılarını, görüşlerini anlatmışlar. Kitabı okurken, Türk ve Dünya Sinemasının nereden nereye geldiğini görecek ve kimlerin gelip geçtiğine tanık olacaksınız.
Soluk sevdalara, görkemli selamların gönderdiği bu kitabı yazan Abdurrahman Şen'i canı gönülden kutluyorum.

resim395240

Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.Kaynak gösterilmeden  tamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.
 
yukari