.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Mum Kokusu
Ben mum yakmaya bayılırım. Her yerlere mum koyarım. Mum ışığı sakinleştirir. Mesleğim nedeniyle ışığa duyarlı gözlerimi dinlendirir. Sigara dumanını çeker, havayı temizler, güzel kokular verir. Her şeyden önce, romantik bir objedir. Ve mum yakmak, mumu doğru yerlerde kullanmak da ayrı bir kültürdür.
Sunuculuğunu yaptığım pek çok televizyon programımı, ürettiği birbirinden güzel mumlarla süsleyen, İnci Mum'un sahibesi Kadriye Demirbilek'i ziyarete gittim. Konu tabii ki Mum'du. Daha çok Batı kültürü olan mum yakmanın yavaş yavaş bizde de yaygınlaşır olduğundan söz etti. İstanbul'un ünlü mekânlarına mumlarıyla can veren Kadriye Hanım'ın, ürettiği renkli, kokulu ve aklınıza gelebilecek her modeldeki mumlardan söz eder ve gösterirken gözleri parlıyor, çocuklar gibi heyecanlanıyordu. Zaten, bir süre sonra siz de etkisine giriyor ve o kışkırtıcı modellerin hepsinden birer ikişer alıveriyorsunuz. Ve aldığınız her mum sizi hayatın güzel bir tarafına taşıyor. Yaktığınız her mumun o cılız ışığı ile görkemli bir dünyanın kapıları açılır.
Eskiden ''Mum yakarım derdime bakarım'' derlermiş. Henüz elektriğin giremediği köylerde, o zamanlarda üre-tilen bu sözü, şimdi ki pırıltılar içinde; ''Bir mum yakıp, keyfimize bakalım'' olarak değiştirebiliriz.
resim278002Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.
Kaynak gösterilmeden  tamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.
 
yukari