.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Başucumda Müzik
Ne çok şeyi kaçırmışım, ne çok ayrıntıyı tüm'e katmışım. Koşarken yaşamın kenarlarını nasıl da yok saymışım. Oysa tam ortadaki geniş alanı belirleyen kenar çizgileridir. Bunu nasıl göz ardı etmişim…
Aldanışlarla dolu, yalan yanlış geçen kışın ve onu takip eden yazın ardından, şimdi artık doğru ama yavaş geçeceğini umduğum başka bir kışın baharında daha doğrusu sonbaharında, artık geride bırakmaya hazırlandığımız zamanın bilançosunu tutmaya başladım. Sanırım bunu her mevsim sonu çoğumuz yaparız.
Benim şimdiki zamanlarımın en belli köşe başlarının ilkine Kürşat Başar kaydoldu. Herkesin satır satır bildiği o romanı bu yaz okuyabildim daha. Koşarken habersiz olduğum daha pek çok kitapla birlikte… Geç kalmışlığımı taçlandıran 25'inci baskısını bir solukta bitirirken, O'nun Kanaltürk'teki ''Sofralı''programının aralarına serpiştirdiği İstanbul'a takılıp yeniden düştüm yollara. Bu kez havadan değil karadan usul usul yaklaştım ve eski sevdalım İstanbul'a coşkularımın satır başı Kürşat Başar'la döndüm. ''Başucumda Müzik'' ile…
Romanın sonlarına doğru ; ''Yazık ki insan, hayatın, hızla ileriye sarılan bir görüntüler kuşağı, bir an sonra geriye bir kez daha bakmasına izin vermeden bitebilecek bir oyun olduğunu, ona verilmiş bu bilinmez zaman parçasında karşısına çıkan rastlantıların içinde, onu en çok mutlu edenleri bulduğu an geriye kalan her şeyi boş vermek gerektiğini bilse de yapamıyor ''diyor.
''Geriye kalan her şeye boş vermek'' belki de sihirli cümle bu. Bizi mutlu edecek şeyi bulduğumuzda başka her şeye boş vermek.
Okurken bile yapılabilmesi ne kadar zor geliyor insana değil mi? Ancak yaşam bize bir fırsat daha veriyor.
Yaz bitti. Yeni başlangıçlarla sonbaharın kapısındayız. Bu kapı arkasında bekleyen taze mutluluklara hiç olmazsa bu kez sahip çıkalım ve eğer yapabilirsek geriye kalan her şeyi boş verelim... En azından deneyelim.
Yeni coşkuların, eski aldanışları unutturacağına inanıyorum.
.

resim170638

Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.Kaynak gösterilmeden  tamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.

 
yukari