.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Köşe Yazıları » Cumhuriyette İstanbul'u Birlikte Yaşamak
Bir destandı. Olmazlara direnenlerin destanı… Kadınların omuzlarında, erkeklerin korkuları unutulmuş yüreklerinde çocukların geleceğe umutla bakan gözleriyle yazılmıştı.
Kanlarını, canlarını vermişlerdi onlar; tıpkı daha önce de kendilerini saklamayıp toprağa hediye edenler gibi… Aslında bir yolculuktu bu… Asırları aşmış bir yolculuk… Prangalara gelemeyenlerin, zincire vurulmayanların destanlar yazan yolculuğu… Sonu kurtuluştu…
Şehitler bırakmışlardı geride, gazilerle yürümüşlerdi geleceğe. Kanla boyamışlardı bayrağın rengini. Ay yıldızlar arasına çizer gibi çizmişlerdi vatanın sınırlarını…
Sonra bir gün, doksan iki sene önce, Milletin Meclisi'nde yine millet için ''Yaşasın Cumhuriyet'' demişlerdi hep bir ağızdan…Evet, bir 28-Ekim akşamı Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın ''Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz'' diyerek ilk işareti verdiği 29 -Ekim -1923 günü alkışlar arasında kabul edilen Cumhuriyetimiz 92 yaşında. Ülkenin her yerinde çeşitli etkinliklerle kutlanan bu büyük yıldönümünü belki de en özel biçimde bu akşam Cemal Reşit Rey Salonunda kutlanacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ''Cumhuriyette İstanbul'u Birlikte Yaşamak '' konserinde, farklı dinlerden korolar yine farklı dillerde, ama aynı şarkıları sunacaklar. Aynı makamlarda bestelenen ilahilerin seslendirileceği konser, Atatürk'ün sevdiği şarkılarla devam edecek.
Her yıl olduğu gibi, bu yılda konsere yalnızca davetiye ile girmek mümkün. İzdiham nedeniyle bilet satışı yok. Konser halka açık ama çok erken kapıda olmak gerekiyor. Ve hep söylediğim gibi, keşke kameralar magazin görüntülerinden fırsat bulup Cemal Reşit Rey sahnelerine çevirebilseler vizörlerini ve bu muhteşem gösteriyi milyonlar izleyebilse.
 resim425274

Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.Kaynak gösterilmeden  tamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.
 
yukari