.
Hızlı Ulaşım
 
Anasayfa » Haber / Roportaj » SESİNDEKİ LİRİK BAHÇE
AYŞE EGESOY VE SESİNDEKİ LİRİK BAHÇE-Şair-Yazar Cevat SARIKARTAL' ın USTALAR KİTABINDAN ...

Ayşe Egesoy, dile kolay 17 yıl TRT'de çalışarak, o kuruma asaleti, bilgiyi ve Türkçemizin ballı sütünü emanet etmiş ve daha sonra özel bir insan olarak özel kanallarda insanlığını ve zarafetini paylaşmıştır. Üniversitelerde, dil okullarında diksiyon, fonetik, ses ve nefes konusunda eğitmenlik yaparak, dilimize olan düşkünlüğünü ve hayranlığını, yılların birikimiyle birleştirerek genç nesillere aktarmayı adeta kendisine bir görev bilmiş. Aldığı o kadar çok haklı ödülleri var ki, saymakla bitmez. Zaten, Ayşe Egesoy'da git git bitmeyen uzun metrajlı bir hayat sinemasıdır. Köşeleri olan, saygın bir köşe yazarıdır da. Mesleğine âşık olmuşlardandır. Samimiyetiyle, estetik değer anlayışıyla ve şiire ve Türk müziğine olan sevgisiyle kalbimizde hiç solmayacak bir çiçek açtırmıştır.

Romantizm kokar sesi. Sesinin o güzel rengi ve buğusuyla klasik olmuştur. Gözlerinin sevgiyle gülümsemesi bile şiire nasıl bir gönül verdiğinin en güzel kanıtıdır zaten. Naifliğin, inceliğin ve zarafetin son temsilcilerindendir ve bu benim için böyledir ve hep böyle de kalacaktır. Sunuculuk konusunda tek başına bir okul olduğunu kim inkâr edebilir ki? Ayşe Egesoy'un sesinden akan pınarla yüzünüzü yıkayabilir, pas tutmuş gönüllerinizdeki kirleri temizleyebilirsiniz. Onun sesindeki sahile açılmak için kalpten yapılma yelkenlinize binip, mavi bir yolculuğa yelken açmanız mümkündür. Eskimeyen bir İstanbul Türkçesidir onun dilindeki ve güzel Türkçemizin şiirli şerbetiyle konuşur da, sesinin sıcaklığından nefesimiz tutulur. Çünkü Ayşe Egesoy, sonu hep aşkla ve umutla biten bir masal sesiyle konuşur.
Ayşe Egesoy şiir okuyunca yaylaların çiçeklerinden bir demet sunar .Mor dağların mahzunluğu ve mazlumluğunu ,esen rüzgarının namelerle üflediği notaları ,ney ustasının dudaklarına götürür. Egesoy şiirlerinde içinizdeki mahsunluğa gözyaşları uğurlarken ,dağların yalnız ve hüzün rüzgarını notalaştırır dudaklarında .Harflerin seviştiği ,kelimelerin lirizmi ve dizelerin gürül gürül aktığı ırmaklara dönüştürür yüreklerimizi .
Dizelerindeki yalnız ırmakları ,engin yaylaları, yeşil vadileri ses veren bülbülleri ,göğünde kelebekleri ,yaralı aşkları gurbete gidenleri ,yoksulları ,hüzünle beslenenleri, acı çeken İstanbul'u verdır.Ayşe Egesoy hayata sardığımız bir gökkuşağıdır.Öyle renkler ve notalar gönderir ki yüreklerimizde sevgidepremi yaratır.Hüzünlerle aşklarımızı yarıştırır .Bir Hancı okur ,sanki yalnız bir kemandır..Bazen bir orkestra gibi coşkuludur.Bazen korodur ,solodur,kemandır,neydir,bağlamadır.Hayatın tüm enstürmanlarını sesinde toplayandır.

Onun sesinden sevgi yağmuru yağar, bu yüzden şemsiye kullanmanız gerekmiyor. Bırakın bu baş döndürücü sesle ıslanın. Nehir akan dudaklarından ve biz yaz sıcağına dönüşürüz. O konuştuğu zaman, dünyamıza papatyalar, serçeler yağar. Kelimelerin inciri dökülür dudaklarından, sesindeki mavilik esenliğinin melek kanatları olmalı, insanlık şarkıları kokan bir düş sesiyle konuşur da, kulaklarımızın pası silinir. Ayşe Egesoy'un sesindeki masumiyet içimizdeki çöl olmuş bahçemizi güneşe çevirir ve birden çiçek açar üzgün ağaçlar. Onun sesi fazla duyarlı ve hislidir ve bu yüzdendir o konuşurken içimizdeki sisin dağılması. Sanki sesinde bir büyü var dinleyeni mahcup bırakır. Ben ne zaman Ayşe Egesoy'u dinlesem, içimde cömert bir bahar sevinci ve iyilik duygusu sema etmeye başlar. O ses ve gönül terbiyecisi bir duayendir. Kuş sesleri akademisinden mezun olmuştur. Sesindeki lirik cıvıltı bu yüzdendir. Sesine hiç sönmeyecek bir yıldızın ışığı kaçmış. İnsanın onun sesindeki yakıcı güneşine yetişmesi mümkün değildir. Onun sesindeki şefkat anneliğindendir. Bir tatlı huzur almak istiyorsanız hayattan, Ayşe Egesoy'u biraz dinleyin bana hak vereceksiniz.

Seslerin de bir canı, ruhu, kokusu, rengi ve kalbi vardır. Ayşe Egesoy'un o bahçe kokan sesini koklayın ve doya doya içinize çekin. Küçük bir baş dönmesiyle, hayata insanca gülümseyerek bakabilirsiniz bir kuş gibi kanatlanıp, kalbi kırılmış İstanbul'a bir güzel sarılıp, doya doya ağlayabilirsiniz…

Cevat SARIKARTAL
Kaynak: Ustalar ve Saklı Ustalar Kitabından

Şair ve Yazar Sevgili Cevat SARIKARTAL'A ilgisi nedeniyle teşekkür ediyor çok sevgilerimi sunuyorum
. Ayşe EGESOY
resim550999

Yazarın Yayınlanan köşe yazıları ve haberlerin tüm hakları www.ayseegesoy.net Resmi Web Sitesine aittir.Kaynak gösterilmedentamamı ya da bir kısmı kullanılamaz.

 
yukari